มิถุนายน 24, 2018, 06:30:30 am

Author Topic: วิธีการหาเพลงขั้นเทพ ขอวางมือแล้วนะ  (Read 70874 times)

pariyes11

• Global Moderator
  • Hero Member
  • เวปนี้มีคนเยอะเกินไป ถูกปิดทีบรรลัย จบกัลลลหรึ
You are not allowed to view links. Register or Login
อ่านแล้วเพลินดีอ่ะ ชอบ  ;D

ส่วนเรื่องหาเพลงนั้น ผมก็ใช้บริการบล็อกพวกนี้อยู่บ้าง
เพราะส่วนใหญ่จะเก็บตังค์ซื้อแผ่นซีดีมากกว่า คุณภาพเสียงมันดีกว่าด้วย

อีกอย่าง คือ ภูมิใจด้วยแหละ ที่เก็บตังค์ซื้อเอง 555

ส่วนผมตังค์หมดไปกับหนังสือและหนัง แฮ่ ;D
หาเพลงแบบง่ายๆๆๆ เพียงท่านพิมม์
site:mediafire.com/ ชื่อวง-ชื่ออั้ลบั้ม
เช่น site:mediafire.com/ coldplay-x&y (ลองก๊อบอันนี้ไปหาดูครับ)
หรือ เวปดาวน์โหลดอื่นๆ

โปรดตัด www. หน้าเวปโหลดเหล่านั้นออกไป
ปล.วางใน You are not allowed to view links. Register or Login นะ :)

pariyes11

• เวปนี้มีคนเยอะเกินไป ถูกปิดทีบรรลัย จบกัลลลหรึ
You are not allowed to view links. Register or Login
สุดยอด :)

;D
หาเพลงแบบง่ายๆๆๆ เพียงท่านพิมม์
site:mediafire.com/ ชื่อวง-ชื่ออั้ลบั้ม
เช่น site:mediafire.com/ coldplay-x&y (ลองก๊อบอันนี้ไปหาดูครับ)

โปรดตัด www. หน้าเวปโหลดเหล่านั้นออกไป
ปล.วางใน You are not allowed to view links. Register or Login นะ :)

pariyes11

สุดยอดเลยคับ
นอกจากจะใจกว้างแล้ว
ต้องขยันด้วยนะคับเนี่ย :D
ถึงจะทำแบบพี่ได้
ขอบคุณคับ

ก็เพื่อให้พวกเรามีโอกาสดีๆกันครับ  8)

pariyes11

ขอบคุณอย่างสุดซึ้งครับ เซ็งอยู่กับกุเกิลมาตั้งนาน

แต่ก่อนนี่ผมเกลียดกูเกิ้ลมากเลยครับ
ตอนนี้รักกูเกิ้ล  ;D

i-na

• Jr. Member
  • **
  • แค่ชอบฟังเพลง ROCK
    • ไฮ5อยากมีเพื่อนชาวอินดี้และเมทัลครับ
Re: วิธีการหาเพลงขั้นเทพ ขอวางมือแล้
« Reply #214 on: กุมภาพันธ์ 16, 2010, 10:41:09 pm »
เจ๋งดีครับ
ผมก้เปงเหมือนกันกับคุณแระครับ
เริ่มต้นจากขอ
หาเองไม่เปน วันๆได้แต่รอคัยจะมาทิ้งไว้ไห้
จากตอนนี้ลองผิดลองถูก
3เดือนแล้วครับ
ถึงฝีมือจะไม่ถึงขั้น
แต่ผมก้ไม่ง้อคัย
สูตรผมไม่มีหรอกครับ
มียุอย่างเดียวคือความพยายาม
บ้าๆๆๆๆ บ้าเท่านั้น
i love rock

jaboo

• Newbie
  • *
Re: วิธีการหาเพลงขั้นเทพ ขอวางมือแล้
« Reply #215 on: กุมภาพันธ์ 19, 2010, 02:55:11 am »
ขอบคุณสำหรับลูกบ้าครับ ;D

« Reply #216 on: กุมภาพันธ์ 28, 2010, 07:08:27 pm »
เพิ่งเคยอ่านน ,
บทความเจ๋งเป๊งฮ่ะ
55555555 ,
ขอบคุณสำหรับคำแนะนำและลิ้งแนะนำฮ่ะ ;D

Rhythmz

• Newbie
  • *
« Reply #217 on: มิถุนายน 12, 2010, 03:00:56 am »
ขอบคุณนะคะ  ได้รู้เทคนิคคุ้ยเพลงเพิ่มขึ้นเยอะเลย
แถมมีมุมมองดีๆแฝงอยู่ด้วยสิ ^^ เยี่ยมจริงๆ

(มาโผล่บอร์ดนี้ได้ก็เพราะคุ้ยเนี่ยแหละค่ะ)

SKMD

• Full Member
  • YOU KILL ME WITH YOUR EYES AND SHARP WORDS!!!
    • Email
Re: วิธีการหาเพลงขั้นเทพ ขอวางมือแล้�
« Reply #218 on: มิถุนายน 22, 2010, 04:39:40 pm »
ชอบครับ สอนให้จับปลาเอง

ถือเป็นการเผื่อแผ่แบบไม่หมกเม็ดกันเลยทีเดียว

ยังไงก็ขอบคุณนะครับ

ได้เพลงของคุณpariyes11มาเยอะเหมือนกัน

ขอบคุณนะครับ

Megatron999

• Newbie
  • *
« Reply #219 on: กรกฎาคม 02, 2010, 03:25:10 pm »
ขอขอบคุณคุณมากๆครับ....ผมรับไปจากคุณเยอะทีเดียว......สมัยนี้หาคนมีนำใจอย่างคุณยาก.....เป็นกำลังใจให้คุณครับ

paizup

• Newbie
  • *
« Reply #220 on: พฤศจิกายน 27, 2011, 08:39:42 pm »
ขอบคุณมากๆ เลยครับ สำหรับคำแนะนำดีๆ ในการหาเพลง ที่ไม่ตามกระแส แบบ บอร์ดนี้นะครับ ปกติ รอคอยความหวัง จากบ่างแหล่ง จิงๆ T-T

vindakoo

• Newbie
  • *
    • Email
ugg While the regular tees already have an impressive length of 6
« Reply #221 on: ธันวาคม 09, 2011, 05:52:32 pm »
In the latest statistics, You are not allowed to view links. Register or Login, a mobile user in the world has reached 4 billion and is expected to increase to 5 billion by the end of the yearYAudioThatMoves There is no question of this conclusion, history has recorded each and every step along the way, at times against the will of the mainstream media Management began deploying a new business strategy about four months ago, the main thrust of which is an aggressive program to acquire near-term copper producing assets in North America, Haigh explained Though preliminary indications of ore grade at the copper porphyry deposit at Chaucha are not as high as those at Junin, You are not allowed to view links. Register or Login, they are still high enough梐bove 0com, a daily news source of interest to any businesses undertaking foreign direct investment in Asia
The downside of using OTP is that once used, it must be discardedcom/shownews Money was short and trade suffered In 2006, the country generated in excess of $3 Acupuncture is frequently combined with Chinese herbs and has been used to treat some causes of infertility It has witnessed firsthand the power of internet media during the events with Tibet, where the international community scrutinized their every move At our current rate of wood consumption, within my lifetime these mountains will be bare
 When you download Chandni Chowk to China full movie you are practically showered with lots of benefits and facilitiesWHY I SAY SO?I First of all, what is fireside explosion? Well, in a fireside explosion, an accumulated combustible mixture ignites almost simultaneously, creating a force which exceeds the yield strength of the boiler furnace, You are not allowed to view links. Register or Login, casing or uptake, You are not allowed to view links. Register or Login, causing catastrophic structural damage In 2004, China General Technology Group led the production of leakage protection circuit breakers began to sell the UA course in Chine that sits near the Himalayas claims to have a longer course that runs the length of 8,548 yards, but it is hard to measure a course that is situated at an elevation of 10,000 feet in mountainous terrain High end acquisition electronics and noise reduction concepts are necessary You can date the particular Belleek Irish china that you have bought by looking at the trademark featured on it and comparing it to the evolving trademarks used by Belleek over the years that are posted in the pottery's own website
 Dinggang is the director of the Gene Therapy Center in China and also actively treats cancer patients at the Haidan Hospital in Beijing A word of caution, never bypass the purging sequence by all meansI had some problems with this prediction from the moment it hit the headlines Thepatterns and products shown below are only a selection of the products we haveavailable from Rosenthal Versace-China business Forum is a public-private partnership involving government and industry representatives from the United States and China Increase the traffic to your website - optimized online press releases generate interest in your product or service
 While the regular tees already have an impressive length of 6,547 yards, the “tiger” tees boast a full 8, You are not allowed to view links. Register or Login,325 yards Every bag thats washed down a drain during rainfall ends up in the sea every bag thats flushed down a toilet, ends up in the sea every bag thats blown into a river will most likely end up in the sea However, You are not allowed to view links. Register or Login, plasma and LCD competition accompanied by the line February 4, 1998, Comrade Li Zhijian hosted a forum discussion the construction of the wall of the specific issues the Chinese centurycom/user/AsiaLeadersBlog?feature=mhum  You can copy text for quotations, forward bits of interest with a click of the mouse and put the information to work for you, rather than let it pile up in a corner21
相关的主题文章:

Cbukio

• Newbie
  • *
    • Email
ตอนแรกคิดว่าจะแบบมีนิดเดียว
แต่ก็ลองเข้ามาอ่านดู โห โคตรเยอะอ่ะ
แบบค้นหากันถึงรูขุมขนกันเลยทีเดียวเชียว

ขอบคุณครับ  :D

R-Jung

• Newbie
  • *
    • Email
« Reply #223 on: ธันวาคม 22, 2012, 09:16:55 am »
เทส ๆ ลองโพสดูค่ะ ^^ สวัสดีค่ะทุกคน ๆ
 ขอบคุณ เจ้าของ กระทู้ ด้วยนะคะ ;) ;) ;)
« Last Edit: ธันวาคม 22, 2012, 09:18:52 am by R-Jung »